13 Mayıs 2010 Perşembe

ÇATI' daki yağmurlar

Bir klip izledim ve bir zamanlar çok sevdiğim bir kitabı gördüm.
Klip 'Bu Yağmurlar' ve kitap V.C. Andrews'tan 'Çatı'

Acaba Emre Aydın da okumuş mudur bu kitabı? (sanmam.)
Eee ne var kitap bu, okumuş olamaz mı? Hem ne alaka?diyenleriniz için kısa bir bilgi veriyorum.

V.C Andrews genelde genç kızlara hitap eden romanlar yazar. Ben de liseye başladığım yıl yaklaşık 15 romanını okumuştum sınıf arkadaşlarımla birlikte bir V.C Andrews furyasına tutulmuştuk.

Romanları etkileyici, sürükleyicidir fakat benim gibi 15 tanesini okuduktan sonra hepsi size aynı gelir. Karakterler birbirine karışır. Öyleki romanın baş kahramanı genellikle 12-18 yaş arasında değişen bir kızdır. ( Ayrıca çoğu romanı seri halinde olduğu için kızın büyümesine şahit oluruz yani bildiğimiz ergenlik zamanlarına) Kızın ailesiyle problemi vardır. Mutlaka ensest bir ilişkiye değinilir ve kız kesinlikle herhangi bir sanat dalında yeteneklidir, fakat bunun için çaba göstermesi gerekir. Fakat V.C Andrews'ın öyle bir serisi vardır ki tüm bu genellemeleri içerse de bambaşkadır. O ne entrikadır, ne karmaşadır, nasıl bir kurgudur. Bahsettiğim bu seri çoğunuzun duymuş olacağı 'ÇATI' serisidir.

Çatı katında yaşamaya mahkum edilmiş 4 kardeş düşünün. Ergenlik dönemlerinde olan Cathy ve Chris ve onların ikiz kardeşleri Corrie ve Carrie. Birbirinden güzel 4 çocuk ve onların tavan arasında gün geçtikçe solan tenleri... Ve tüm bunların nedeni ise anneleri.

Kitapta öyle yerler vardır ki tüylerinizi ürpertir içinizi acıtır. Küçük erkek kardeş Corrie'nin yediği pastalar yüzünden ölmesi ki pastalara zehir katan anneleridir. Chris'in açlıktan ölmek üzere olan kardeşlerine bileğini kesip kanını içirmesi, Chris ve Cathy'nin ensest yakınlaşması, babaannelerine göre günahın mirasçıları, gazap tohumları... oysa onlar sevgiye muhtaç gelişememiş çocuklar ve onlarla var olan intikam planları, kaybolmuş hayaller, karanlık geçmişin oluşturduğu kin dolu gelecek...

Seriyi oluşturan 4 romanı da bir solukta okumuştum. Sonra yıllar geçti kardeşime tavsiye ettim ve o da başladı okumaya. Kitap elindeyken televizyonda bir klip belirdi 'Aaaa Emre Aydın'ın yeni klibi!'
'Bu yağmurlar'
Abla bak 'Chris ve Cathy' dedi. Genelde kardeşimin sorularına benzetmelerine güler geçerim her 'gıcık!' abla gibi, fakat aynı şeyler benim de aklımdan geçmişti ve eveet dedim bunlar onlar!
Emre Aydın ne düşünmüş, klip yönetmeni ne düşünmüş bilemeyiz ama sonuçta ortaya güzel bir klip çıkmış. Ve bize göre kliptekiler 'Chris ve Cathy' yer tavan arası ve birbirlerinden başka sığınacak kimseleri olmayan o iki kardeş hep 'annem için' diyerek yaşar. Annelerinden sevgi alabilmek için, annelerinden özür alabilmek için, annelerinden umut alabilmek için ve annelerinden 'intikam' alabilmek için.


BU YAĞMURLAR
Kaybettikçe bir çentik attı
Alnımın üstüne Tanrı Büyüdün dedi,
Bu yağmurlar bu yüzden,
Birden gelir kış fark etmezsin,
Kalbinde siren sesleri,
Batar gemilerin bu yağmurlar yüzünden,
Uyan Kanar ellerin korkarsan eğer,
Bak burdayım ölmedim hala,
Tutunuyorum uçurum kenarına,
Senin için unutmak için,
Annem için annem için.
Büyüdükçe bir sayfa attı,
Takvimin üstündenTanrı
Yorgunsun dedi,
Bu yağmurlar bu yüzden,
Birden giderler fark etmezsin,
Kalbinde siren sesleri,
Ağlarsın belli olmaz,
Bu yağmurlar yüzünden...
( Emre Aydın)
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder